کودکان

کودکان و فواید بازی کردن آنها!!!

کودکان و فواید بازی کردن آنها!!!

دانشمندان هر روزه به نتایج جالبتری در زمینه فواید بازی کردن برای کودکان می‌رسند. آن‌ها حتی از این پژوهش‌ها در زمینه ابداع روش‌های جدید برای بازی‌درمانی و یا بازپروری مغز استفاده می‌کنند و معتقدند بهترین راه آموزش و تربیت کودک، بازی کردن است. شما در روز چند ساعت را به بازی کردن با کودکانتان اختصاص می‌دهید؟
فواید بازی کردن برای کودکان

خونواده ایرانی| سرگرمی و بازی- بازی نیاز اولیه کودکان است؛ و بهترین زمان تاثیرگذاری بازی همان سال‌های اولیه زندگی کودک است. منظور از بازی کردن رها کردن کودک در میان انواع اسباب‌بازی‌های رنگارنگ و گران قیمت نیست، بلکه هر فعالیت جسمی یا ذهنی هدفمندی که بصورت فردی یا گروهی انجام می‌شود، می‌تواند یک بازی خوب برای کودک باشد و باعث لذت بردن کودک شود. کودک هنگام بازی کردن راه و رسم زندگی را می‌آموزد و تمام قوانین دنیا مثل قوانین اجتماعی یا فیزیکی را در دنیای کوچک و زیبایش شبیه‌سازی کرده و تمرین می‌کند. اما این تنها فایده بازی کردن برای کودکان نیست. در این مقاله با ستاره همراه باشید تا درمورد نقش بازی در دنیای کودکان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فواید بازی کردن برای کودکان در هر مرحله از رشد

کودک در هر سنی نیاز دارد به یک شکل خاص بازی کند. این تمایل طی سال‌های مختلف تغییر می‌کند و به عبارتی حالت مرحله‌ای دارد. یعنی کودک پس از گذراندن یک مرحله وارد مرحله بعدی می‌شود. این بازی‌ها عبارتند از:

۱- بازی‌های اولیه (نوزادی)

در این سن کودک یک عنصر تقریبا منفعل است. شما برای او شکلک درمی‌آورید، دست‌ها و پاهایش را تکان می‌دهید، شکمش را قلقلک می‌دهید، برایش آواز می‌خوانید و بازی دالی با او انجام می‌دهید و او می‌خندد. بعلاوه او به کشف کردن بدنش هم می‌پردازد. انگشتان دستش را بررسی می‌کند، پاهایش را کشف می‌کند و چون بدن نرمی دارد، ممکن است آن را به طرف دهانش ببرد. تغییر صدا و تقلید صدای حیوانات هم می‌تواند برای او جذاب باشد. فایده فعالیت‌های این مرحله برای کودک کشف بدن و توسعه حواس مختلف بدن (شنوایی، بینایی، لامسه و…) است.
کودکان

۲- بازی‌های انفرادی (کودکان نوپا)

پس از گذراندن مرحله اول، می‌توان گفت تازه در این مرحله است که اسباب‌بازی‌ها برای کودک اهمیت پیدا می‌کنند. البته نه فقط اسباب‌بازی، هر جسمی که قابلیت بازی کردن داشته باشد! از وسایل آشپز گرفته تا البسه و اجسام مختلف. فقط نکته‌ای که در این مرحله وجود دارد تمایل کودک به تنها بازی کردن است. او دوست ندارد کسی وارد بازی شود. خودش به تنهایی به اکتشاف می‌پردازد و در این اکتشاف قابلیت‌های بیشتری از خودش را کشف کرده و عزت نفس پیدا می‌کند.

۳- بازی‌های موازی (قبل از دبستان)

کودکان از ۲سالگی به بعد کم کم از دنیای تک‌نفره‌شان بیرون می‌آیند و به تعامل با اجتماع می‌پردازند. البته هنوز هم چندان با همبازی‌هایشان جفت و جور نیستند و بیشتر تمایل دارند هرکدام مشغول بازی‌های خودشان باشند و فقط در کنار هم بنشینند. آن‌ها حتی ممکن است اسباب‌بازی‌هایشان را باهم مبادله کنند. ولی هر یک جداگانه به بازی می‌پردازند. از فواید بازی کردن برای کودکان در این مرحله آماده شدن کودک برای ورود به اجتماع است.
کودکان

۴- بازی‌های اشتراکی (قبل از دبستان)

در این سن کودکان همچنان به بازی کردن بصورت موازی می‌پردازند، ولی بسیار از همدیگر تقلید می‌کنند و تعامل بیشتری باهم دارند. فایده این مرحله هم مانند مرحله قبل است. بعلاوه مهارت‌های گفتاری آن‌ها در این سن توسعه بیشتری می‌یابد.

۵- بازی‌های مشارکتی (قبل از دبستان)

در این سن مهارت‌های صحبت کردن و گوش دادن کودکان رشد یافته است و حالا می‌توانند جامعه‌پذیر شوند. کودکان تعامل زیادی با یکدیگر خواهند داشت به این صورت که برنامه ریزی می‌کنند و کار‌هایی که می‌خواهند انجام دهند را به هم می‌گویند و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند در پاسخ به کار‌هایی است که دیگران انجام می‌دهند؛ بنابراین از فواید بازی کردن برای کودکان در این سن جای دادن روابط علت و معلولی در زندگی روزمره‌شان است.
کودکان در این سن از طریق وانمودسازی دست به یک بازی خانگی مثل بازی «پدر و مادر» می‌زنند و سعی می‌کنند از ارتباط اولیه‌شان خارج شوند. آنان بدین شکل نقش‌پذیری را می‌آموزند.
کودکان

۶- بازی‌های پایانی (مدرسه)

بچه‌ها در سنین مدرسه توسط نقش و محدوده زمانی که دارند به بازی‌ها ساختار می‌دهند و خلاقیت‌شان را به کار می‌اندازند. آن‌ها در هنگام بازی از هم انتظار دارند که بی‌طرفانه و زیبا بازی کنند و اگر کسی از قوانین پیروی نکند به او تذکر می‌دهند. فایده بازی‌های این سن اینست که کودک هنجار و ناهجار را می‌شناسد.
آن‌ها در این سن طرف‌هایشان را مشخص کرده و تیم تشکیل می‌دهند و بدین ترتیب نه تنها با هم معاشرت می‌کنند که همکاری و تعاون را می‌آموزند.
همچنین بعضی از بازی‌ها در این سن  دوست یابی در کودک را تقویت کرده و به او یاد می‌دهد چگونه با دیگران دوست شود و از بودن در جمع بهره ببرد؛ بنابراین فایده زیادی از نظر تقویت روحیه تیمی و معاشرت در اجتماع دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال میشیم دیدگاه خودتون رو بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.