مادران

مادران تنها و پرورش نوزاد

مادران تنها و پرورش نوزاد

مادران تنها و پرورش نوزاد

مشکل مادران بی شوهر و خانواده های بی سرپرست یکی از مسایل مهم اجتماعی است.  این مسأله ناشی از جدایی بین زن و شوهر یا مرگ شوهر است و برای مقابله با آن رعایت نکات زیر ضروریست :

  انتخاب یک پشتیبان:

تولد نوزاد معمولا زندگی مادران به ویژه زنان بی شوهر را مختل می کند . در این وضع ، اداره زندگی و سرپرستی از نوزاد برای زنان تنها کاری دشوار و گاهی غیر ممکن است و مادر برای تامین مخارج زندگی به کمک دیگران احتیاج دارد.
در این مورد باید از موسسات و بنیادهای خیریه کمک گرفت و از راهنمایی مادرانی که وضع مشابهی دارند استفاده کرد. در صورت امکان ، مادر تنها بهتر است برای تعدیل خرج و صرفه جویی در کرایه منزل به  پدری نقل مکان کند و به کمک کسانی که داوطلبانه نگهداری از نوزاد را می پذیرند ، دلگرم باشد.
بسیاری از زنان نیکوکار و مادران تنها ، که قبلا این مسایل را تجربه کرده ان ، مایل به همکاری با این مادران و حاضر به نگهداری نوزاد به طور نیمه وقت یا تمام وقت می باشند. با استفاده از این خدمات ، مادر جوان میتواند خود را برای کار نیمه وقت یا تمام وقت آماده نماید.

  ملاحظات اقتصادی:

مادران تنها ، از لحاظ وضع مالی با هم تفاوت دارند . مادران شاغل که وضع مالی خوبی ندارند ، بهتر است درآمد خود را برای هزینه های زایمان و بعد از زایمانپس انداز کنند تا پس از زایمان و قبل از بازگشت به کار بتوانند مدت بیشتری در کنار نوزاد خود باقی بمانند.

مادران

 روش نگهداری و پرورش نوزاد:

بهترین روش برای نگهداری از نوزاد ، روش برقراری پیوند می باشد. این روش ، بصیرت و بینش مادر را تکامل می بخشد و ترشح هورمون های طبیعی را برای مراقبت از نوزاد تقویت می کند.
البته مادران شاغل که مجبور به ترک منزل برای انجام کار هستند ، ممکن است به طور کامل از عهده انجام این وظیفه مادری برنیاید.
ولی در طول مرخصی زایمان ، یعنی در دوره نوزادی باید از این فرصت استفاده کنند. مادران تنها ، نسبت به حرف های دیگران درباره روش نگهداری فرزند خیلی حساس هستند  و باید بدانند که وضع آنها وضعی خاص است و با مطالعه و مشورت با افراد مسئول ، روش مناسب پرورش و تربیت نوزاد را انتخاب کنند و از بحث و گفتگو با افراد غیر مسئول که گفتاری سرزنش آمیز دارند بپرهیزند.
گوش دادن به این سخنان بی نتیجه است و باعث افسردگی میشود.
انتخاب یک شغل مناسب برای این مادرن اهمیت دارد ، زیرا برای اداره زندگی و تامین مخارج خود و فرزند به آن نیاز دارند. آنان باید کاری را اختیار کنند که در آن ترقی و پیشرفت وجود داشته باشد.
با اعتماد به نفسی که از انتخاب شغل مناسب به دست می آید ، مادر به سرپرستی و مراقبت از نوزاد که مسئولیت سنگینی است ، دلگرم و به زندگی امیدوار میشود.
علاوه بر کارهای رسمی و اداری ، یکی از کارهای مناسب برای مادران بی شوهر ، قبول کارهایی مثل بافندگی و دوزندگی است که میتوان در کنار نوزاد و در منزل انجام داد.
همچنین اشتغال در کار ها یا موسساتی که دارای مهد کودک و تسهیلات نگهداری از نوزاد هستند ، انتخاب مناسب دیگری برای این مادران است.
طبق قانون کار ، مادران اجازه دارد از فرصت معینی در طول ساعات کار برای شیر دادن نوزاد استفاده کند. این مادران نباید از این که نوزادشان از محبت پدری محروم است ، یاس و افسردگی به خود راه دهند و با ابراز عشق و محبت مادری این کمبود را جبران کنند.

 

مادران

 

منبع :کودک آنلاین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

خوشحال میشیم دیدگاه خودتون رو بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.